Víza a imigrační kontrola při vstupu na Nový Zéland

Víza a imigrační kontrola při vstupu na Nový Zéland

Způsobů, jak přijet na Nový Zéland, je několik:

 

1. Jako turista:

maximálně na 1 rok. Při příjezdu se musíte prokázat cestovním plánem a částkou 1000 NZD na měsíc (výpisem v Kč nebo hotovostí ve světové měně). Stejně je tomu i při prodlužování povolení.

Bezvízový styk: Od ledna 2003 platí pro české občany cestující na Nový Zéland na dobu nepřesahující 3 měsíce za účelem turistiky nebo studia bezvízový styk (Pro slovenské občany platí bezvízový styk od 1. dubna 2005.). Pokud cestujete na delší dobu, anebo z jiného důvodu, je třeba zažádat o vízum na novozélandské ambasádě v Londýně.

 

2. Jako student:

Pokud si zaplatíte studium, získáváte automaticky na dobu studia studijní vízum, se kterým je možné pracovat 20 hodin týdně.

Naše společnost nabízí studijní kurzy na Novém Zélandu i v Austrálii, pro více informací nás kontaktujte

 

3. Na Working Holiday vízum:

Tato možnost platí pro občany České republiky, Slovenska a dalších 25 zemí světa. Working Holiday vízum umožňuje zůstat na Novém Zélandu až po dobu 1 roku a také po celou dobu pobytu pracovat.

Pro Českou republiku se každoročně vydává 1200 víz, pro Slovensko 100 víz.

Více informací o Working Holiday vízech naleznete v sekci PRÁCE.

 

4. Na pracovní vízum:

O pracovní vízum může žádat ten, kdo má nabídku práce, kterou není možno obsadit místním Novozélanďanem nebo rezidentem Nového Zélandu. Vízum se uděluje na dobu kontraktu-smlouvy, nejdéle však na 3 roky, a je určeno především pro pracovníky (specialisty), jež krátkodobě do země vysílá zaměstnavatel ze zahraničí.

Více informací o pracovních vízech a možnostech práce naleznete v sekci PRÁCE.

 

5. Jako rezident:

se všemi právy a povinnostmi novozélandského občana. Po 5 letech pobytu na Novém Zélandu máte nárok požádat o novozélandské státní občanství a pas. S novozélandským pasem je možné žít a pracovat v Austrálii.

Imigrační kontrola

WORKING HOLIDAY NOVÝ ZÉLANDJiž v letadle nebo ihned po příletu musí každý cestující vyplnit příletovou kartu (ke stažení zde), kde vypíše své osobní informace, účel návštěvy a plánovanou dobu setrvání na Novém Zélandu. Tuto kartu pak odevzdá imigračnímu úředníkovi. Úředník se zpravidla zeptá na jednu či dvě otázky a vyzve k doložení zpáteční letenky.

Pokud cestujete v rámci tříměsíčního bezvízového styku, je vhodné, aby datum zpátečního letu nebylo za hranicí těchto povolených 3 měsíců. Přeobjednání letenky je lepším řešením než riskování možných problémů. Pozdější prodloužení pobytu je samozřejmě také možné, ale argumentovat touto eventualitou imigračnímu úředníkovi není vhodnou variantou.

Můžete být také vyzváni k doložení dostatečné finanční hotovosti na celou dobu pobytu. Platí, že na každý měsíc pobytu musíte mít 1000 NZD.

Ve většině případů je dostačující prokázat se menší hotovostí a kreditní kartou či cestovními šeky. V krajním případě si ještě před imigrační kontrolou můžete v letištní hale vyzvednout finance z bankomatu, který přijímá všechny druhy platebních karet. V praxi je však prokazování finančních prostředků velmi ojedinělou záležitostí.

 

Pro vstup na Nový Zéland potřebujete:

– vlastnit cestovní pas, jenž bude platný po celou dobu plánovaného pobytu na Novém Zélandu a ještě alespoň dalších 6 měsíců,

– cestujete-li jako turista, musíte prokázat alespoň 1000 NZD nebo ekvivalent v jiné měně na 1 měsíc pobytu a také zpáteční letenku. Na tři měsíce pobytu je nutné prokázat 3000NZD,

– cestujete-li na Working Holiday vízum, je podle podmínek víza nutné prokázat 4200 NZD, dále také cestovní pojištění, zpáteční letenku, atd. Více informací v sekci Working Holiday vízum.

Na Nový Zéland je zakázáno dovážet:

Na Nový Zéland není povoleno dovážet určité druhy potravin, jako je například ovoce, zelenina, maso, atd. Pokud budou tyto zakázané potraviny u Vás objeveny, hrozí Vám pokuta od 200 NZD výše.

Povolen je dovoz maximálně 200 ks cigaret a jednoho litru alkoholu. Jedná se o velmi striktní nařízení, jež je důsledně kontrolováno. Pro více informací sledujte stránku www.customs.govt.nz

UPOZORNĚNÍ:Podle Novozélandské imigrační služby (NZIS) má mít každý, kdo cestuje na Nový Zéland s úmyslem pracovat, zajištěné pracovní povolení před příletem na Nový Zéland. Více informací naleznete na internetových stránkách NZIS www.immigration.govt.nz